Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

Terapia bazalna Drawno

Zachodniopomorskie

Edukacja osób z ważną niepełnosprawnością sprzężoną do niedawna była kwestią marginalizowaną. W nowych latach można zobaczyć korzystne zamiany w obecnym regionie. Powstaje coraz dużo nowych Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych i szkół, które cierpią na potrzeby rozwojowe tej kategorie dzieci i młodzieży dzięki odpowiednio dobranej ofercie terapeutycznej, edukacyjnej, rehabilitacyjnej i opiekuńczej oraz dobrej infrastrukturze.

Terapia bazalna Borne Sulinowo

 

Część uczniów z okazji zdrowotnych nie może tworzyć obowiązku szkolnego na gruncie placówki oświatowej. Wówczas podopieczny otoczony jest nauczaniem indywidualnym wykonywanym w bloku rodzinnym. Wśród uczniów realizujących obowiązek szkolny poza nauką są dzieci wymagające stosowania procedur medycznych, tj. dializowane, korzystające zawsze bądź czasowo z respiratora lub/i żywienia medycznego z użyciem sondy, oddychające za pomocą rurki tracheostomijnej i wymagające regularnego oczyszczania dróg oddechowych, a oraz inni hospitalizowani pacjenci.

 


Adresaci stymulacji bazalnej

Jedną z form terapii osób z ważną niepełnosprawnością intelektualną, których rozwój motoryczny nie przekroczył piątego miesiąca wieku rozwojowego a poznawczy – dwunastego, jest stymulacja bazalna – koncept pedagogiczny przygotowany przez prof. Andreasa Fröhlicha. Metoda stymulacji bazalnej stosowana jest również w karierze z dziećmi i młodzieżą dotkniętą wadą będącą wynikiem czynników prenatalnych i okołoporodowych, jak oraz z kobietami odpowiedzialnymi, które wskutek wypadku uległy ciężkim uszkodzeniom neurologicznym, a i w terapii chorób neurodegeneracyjnych i do towarzyszenia osobom w okresie terminalnym.
Jak wykorzystać stymulację bazalną w nauczaniu indywidualnym?

zobacz również czy anemia sierpowata jest uleczalna

Postać z ważną niepełnosprawnością sprzężoną podaje się przez ciało, całym sobą. Brak bycia naszego ciała, do jakiego robi już sześciogodzinne całkowite unieruchomienie wprowadza gościa w stan na obrzeżu odpoczynku i chronienia, w jakim samoświadomość i wiedza tego, co go otacza, stopniowo zanika. Chodzenie w takim mieszkanie może istnieć się codziennością osób z dużymi uszkodzeniami neurologicznymi, i w rezultacie iść do stagnacji i apatii. Terapia bazalna działa w doborze dobrej pracy do pracy i odpoczynku, umożliwia zorganizowanie aktywności naszej dziecka przez poszukiwanie możliwych form i wskazanie właściwych materiałów, wspiera podopiecznego w dziale realizacji podstawowych funkcje pielęgnacyjnych, modeluje sposób radości i działa na wzrost komunikacyjny i poznawczy dziecka.
Terapia bazalna a regulacja oddechu

Tym, co w terapii bazalnej przynosi uczniowi najwięcej korzyści, jest stymulacja somatyczna – zrytualizowana stymulacja dotykowa ciała i/lub twarzy, która przez pewny, przewidywalny schemat zapewnia podopiecznym poczucie bezpieczeństwa, kierując do zmniejszenia napięcia mięśniowego, relaksacji i regulacji oddechu. Toż ogromnie istotna strefa, zważywszy na często będącą u dzieci skoliozę jadącą do trudności oddechowych.

Źródło artykułu: Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

 

Terapia bazalna Borne Sulinowo

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments