Mechanizmy choroby alkoholowej

Odtrucia alkoholowe Knyszyn

Poradniki

Mechanizmy choroby alkoholowej – Choroba alkoholowa buduje się na trzech podstawowych mechanizmach uzależnienia: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Pierwszy oddziałuje na etapie emocjonalnym, inny na okresie zachowań, a trzeci zaburza działanie procesów poznawczych. Wszystkie mechanizmy są rodzajem reakcji obronnej, próbą uzasadnienia dla nadmiernego spożywania alkoholu i radzenia sobie z wyrzutami sumienia, wstydem i obniżonym poczuciem własnej wartości.

Odtrucia alkoholowe Kleszczele

W sukcesie osoby uzależnionej, spożywanie alkoholu jest próbą rozładowania napięcia, wypełnienia niedoborów emocjonalnych, środkiem na osiągnięcie pewności siebie i uczucie się kimś atrakcyjnym. Aby zrozumieć rozwój choroby alkoholowej, należy bliżej przyjrzeć się trzem wymienionym wyżej mechanizmom uzależnienia.

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć

Wszystek pracownik ma innego typie technologiami i politykami pozwalającymi na regulowanie emocji. Wielu badaczy uważa, że zdolność regulowania emocji szykuje się w ciągu pierwszych lat istnienia zaś stanowi ściśle powiązana z sytuacją styczności z głowami odpowiedzialnymi, czyli najczęściej rodzicami. Od celu i wagi tych wczesnych trzyma w pełnym stopniu zależy zakres, w jakim możemy regulować własne emocje. Niezależnie od tego, która była rzeczywista przyczyna niewykształcenia skutecznych mechanizmów regulowania emocji, ich brak sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne.

Zobacz również Sieć biznesu

Odtrucia alkoholowe Kleszczele

– Właściwa regulacja emocji liczy na nauk ich oznaczania, mówienia o nich zaś świadomego przeżywania – wyjaśnia terapeuta z prywatnego ośrodka odwykowego “Moje Życie”. – Osoba, która zdaje sobie sprawę z ostatniego, co jest, istnieje w mieszkanie zapanować nad zachowaniami impulsywnymi (np. niekontrolowanymi wybuchami złości) i skorzystać po takie metody rozładowania emocji, jak praca fizyczna czy spotkanie i dyskusja z drogimi znajomymi. W sukcesie osoby uzależnionej samym sposobem ukojenia emocji i redukcji napięcia jest alkohol.

Każdy problem, z jakim osoba uzależniona nie potrafi sobie poradzić, każda sytuacja stresowa wytwarza silny głód alkoholowy. Wypicie alkoholu przynosi ulgę, wprawdzie nie trwa ona długo: gdy substancja psychoaktywna przestaje działać, problemy powracają ze zdwojoną siłą, a wraz z nimi jeszcze narasta napięcie emocjonalne, które rozładowuje kolejna dawka alkoholu. Osoba uzależniona pije, aby nie mieć i pozostaje z względu picia, więc… pije, aby nie cierpieć. Mechanizm alkoholowego błędnego koła plastycznie opisał Antoine de Saint-Exupéry w znacznym fragmencie “Małego Księcia”:

– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę.
– Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
– O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który szybko zaczął mu współczuć.
– Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę.
– Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, wymagając mu poradzić.
– Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i zanurzył się w milczeniu.

Alkohol, jaki jest być czymś na złe emocje, w dobrym momencie sam staje się przyczyną problemów, które potęgują napięcie emocjonalne i podejmują je nieznośnym. Problemy w akcji, kłopoty finansowe, pogorszenie styczności z linią oraz mężczyznami czy kolizje z prawem (będące następstwem nadmiernego spożywania alkoholu) nasilają głód alkoholowy. Życie kobiety uzależnionej zamienia się w koszmar, w jakim dobrymi momentami pomoce w piekle są stany upojenia alkoholowego. Poszukując pomoce w byciu osoba uzależniona sprowadza na siebie również większe bycia – poszukując rozwiązania problemu, popada w jeszcze większe problemy.

Odtrucia alkoholowe Kleszczele

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Uzależnienie od alkoholu związane jest z odczuwaniem silnych wyrzutów sumienia, poczuciem winy, złości na samego siebie oraz prostą samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala uniknąć doświadczania nieprzyjemnych emocji związanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Najważniejsze jest zaprzeczenie, iż uważa się problem z alkoholem. Osoba uzależniona za wszelką cenę mama się uniknąć identyfikacji z uzależnieniem. Że nawet przyznaje, że pociąga za bardzo, to sensów szuka poza sobą: potrafi obecne być brak zrozumienia ze perspektywy najbliższych, utrata pracy, potrzeba złagodzenia stresu, rozluźnienia się – każdy warunek jest przydatny. Dociera do tak wielkiego zaburzenia procesów poznawczych, że dużo osób uzależnionych zaczyna kupować we domowe kłamstwa. Przez mur zaprzeczeń nie przebijają się informacje zwrotne z otoczenia.

Osoby bliskie, w współczesnym wyjątkowo partnerzy osób uzależnionych, zaczynają być w ciągu bycia iluzji. Partnerzy osób uzależnionych, chcąc zatuszować nałóg partnera i uniknąć związanego z nim wstydu i upokorzenia, przynoszą mu alibi i starają się ukrywać negatywne skutki picia. Takie podejścia potrafią stanowić początkiem procesu pozostawania we współuzależnienie. Jednym z planów terapii dla współuzależnionych jest zerwanie z iluzją, że ważna uzależnionemu partnerowi pomóc ukrywając jego chorobę alkoholową.

Odtrucia alkoholowe Kleszczele

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”

Ten proces badany jest do rollercoastera: osoba uzależniona jest biegunowo odmiennych emocji związanych z doświadczeniem własnej wartości. Jak jest pod wpływem działania alkoholu czuje się pewna, sprawcza, przyjemna i dobra prowadzić naszym życiem (“ja” potężne). Gdy alkohol przestaje działać, pojawiają się uczucia wstydu i upokorzenia, a samoocena gwałtownie ogranicza się (“ja” upadłe). Dobrym środkiem na złagodzenie bycia rodzi się alkohol, który pozwoli stworzyć złudzenie panowania nad swym życiem. Naprzemienne doświadczanie stanu euforii i skrajnej degrengolady, silnie zaburza postrzeganie siebie, następuje rozproszenie własnego, prawdziwego “ja”. W sprawy kompletnego zaburzenia i niepewności jedyną wartością staje się alkohol, który przejmuje całkowitą władzę nad życiem kobiety uzależnionej.

Odtrucia alkoholowe Kleszczele

Jak rozwiązań z błędnego koła?

Mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz iluzji i zaprzeczeń działają komplementarnie, wzajemnie uzupełniają się i prowadzą do pogłębiania uzależnienia. Teoretycznie wystarczyłoby przestać spożywać alkohol, aby wyrwać się z błędnego koła i przestać koić cierpienie alkoholem, który wpływa również większe bycie. Jednak doświadczenie w trzeźwości wymaga wielkiej zmiany, wypracowania pozytywnych mechanizmów regulowania emocji, które zastąpią psychoaktywne działanie alkoholu. Związanie jest chorobą, jakiej nie da się wyleczyć, ale ważna ją zatrzymać abstynencją i działać terapią alkoholową. Cel, którym jest rozpoczęcie nowego bycia bez alkoholu, można zrobić dzięki specjalnej opiece, fachowemu wsparciu terapeuty uzależnień. Próby rozwiązania z uzależnienia bez poparcia w istocie terapii zazwyczaj zamykają się niepowodzeniem.

Odtrucia alkoholowe Kleszczele

zobacz również Mechanizmy choroby alkoholowej

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments