Mamy rekordowo tanie kredyty – czy ta tendencja będzie utrzymywała się na dłużej?

Poradnik

Mamy w Polsce rekordowo niskie stopy procentowe. Cieszą się w szczególności kredytobiorcy, którzy na kredytach hipotecznych mogą obecnie zaoszczędzić nawet do 11 tysięcy złotych! Niestety, raty kredytów będą musiały w końcu wzrosnąć.

Mamy rekordowo tanie kredyty – czy ta tendencja będzie utrzymywała się na dłużej?

Obecnie w Polsce mamy rekordowo niskie stopy procentowe – cieszą się szczególnie osoby, które na swoich barkach dźwigają kredyty hipoteczne. Według najnowszych obliczeń, przeciętny posiadacz kredytu może liczyć na oszczędności sięgające nawet 11 tysięcy złotych. Pytanie jednak, jak długo utrzymają się tak niskie stopy procentowe? Oczywiście kredytobiorcy mają nadzieję, że proces ten będzie trwał jak najdłużej.

Stopy procentowe są najniższe od 2012 roku

Stopy procentowe nie były w Polsce tak niskie już od przeszło kilku lat, ostatnio na podobnym poziomie kształtowały się w 2012 roku. Rada Polityki Pieniężnej już 64 miesiące łagodnie podchodzi do ustalania stóp procentowych, z czego mogą się cieszyć posiadacze kredytów hipotecznych. Od przeszło 5 lat panuje w naszym kraju sprzyjający okres na spłatę zobowiązań. Gdyby kredytodawcy reagowali na zmiany na bieżąco, kredytobiorcy co miesiąc spłacaliby raty pomniejszone o około 100 złotych. Sprawdzono statystyki dla osoby zadłużonej na 125 tysięcy złotych, biorąc pod uwagę ostatnie 64 miesięcy, ich kredyt pomniejszył się o 11 tysięcy złotych.

Raty w końcu będą musiały wzrosnąć

Niestety, nie ma się co łudzić, że stopa procentowa będzie nadal tak niska. W końcu przyjdzie czas, w którym raty kredytów będą musiały wzrastać. Kredytobiorcy muszą pamiętać, że jeśli raty spadają, to mogą również wzrosnąć i to nawet z dnia na dzień. Aktualne prognozy sugerują, ze na podwyżki stóp procentowych przyjdzie nam nieco poczekać, ale są one nieuniknione za kilka lub kilkanaście miesięcy. Na pewno warto wykorzystywać czas najniższych kosztów pieniądza na gromadzenie środków. Gdyby kredytobiorcy nie przeznaczali pieniędzy na bieżącą konsumpcję, mogliby pomniejszać swoje kredyty nawet do 10%. Pieniądze zaoszczędzone dzięki niższej stopie procentowej mogliby wykorzystać do nadpłaty swoich zobowiązań kredytowych.

Tanie kredyty do końca 2018 roku?

Osoby mające na swoich barkach kredyty hipoteczne, mogą być spokojne o wysokość stopy procentowej do końca 2018 roku. Rada Polityki Pieniężnej nie zamierza ich podnosić z racji tego, by nie odstraszać inwestorów, dźwigających polską gospodarkę. Inflacja występująca w Polsce nie jest tak silna, a wzrost gospodarczy na tyle poważny, by Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się podnieść stopy procentowe – jak na razie bezpieczniejszym wyjściem jest utrzymanie ich na dotychczasowym poziomie, co przyciągnie potencjalnych inwestorów.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments