Gigantyczny spadek cen ropy naftowej!

Jak inwestować w ropę naftową?

Poradniki

Jak wkładać w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zajęty dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw przez nich kontrolowanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze także jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o którym dobrze możesz przeczytać w tym tekście), a jeszcze o dużych, kontrolowanych także przez rządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco również oryginalnych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Obecne przeszli natomiast zazwyczaj są najwięksi gracze na rynku czarnego złota (nie licząc Rockefellerów, którzy usuwali się z ostatniego rynku także ich Standard Oil, które stało rozłożone na niższe firmy, wśród jakich stanowi ponad Exxon i Chevron).

Jak wkładać w ropę naftową?

Na ostatnim „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (jednak te trzy ostatnie światy są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (natomiast ich rozwój został zahamowany z bogatych geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, albo w zeszłym etapie Azerbejdżan także wiele nowych. Działanie tak ważnych graczy nie oznacza jednak, że na zmianach cen ropy naftowej nie mogą pracować także inwestorzy indywidualni. Oczywiście nie zarobią oni na aukcji ropy naftowej, bowiem nie maja do niej dostępu, ale mogą zarabiać oczekując na tym sektora za pomocą różnego sposobu instrumentów finansowych.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Właściwie nie jest dodatkowe bezpośrednie inwestowanie w realną ropę naftową, oczywiście jak chociażby w przypadku złota czy srebra, bowiem ropa naftowa jest za dostępna w kontakcie do własnej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej trzymać. Ceny ropy naftowej w pełnym momencie osiągały wartość 160 dolarów za baryłkę, lub nieco więcej dolara za litr paliwa. To nazywa, że w przypadku wzrostu cen paliwa (na starym szczycie) o 10% zarobić można było 10 centów za każdy miany litr paliwa, czyli w przypadku 1000 litrów, które zajęłyby w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet od kosztów transakcyjnych, transportu również ofert kupna i sprzedaży fizycznej ropy w hurcie w tak małych liczbach). To szkoli, że wkładanie w realną ropę naftową z tematu widzenia inwestora jednego jest ciężkie, i nawet jeśli jakimś sposobem możliwe byłoby, więc oraz oczywiście inwestycja taka byłaby zdecydowanie nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy więc przy instrumentach finansowych powiązanych z ropą naftową – z dopłatą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Plan i modele ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to zapomniał ze powodu na ciężar. Cechuje się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), średnią (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze powodu na skład chemiczny polecana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową wyróżnia się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o zawartości siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o zawartości siarki powyżej pół procenta.

Ze powodu na ilość parafiny poleca się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Pierwsza nich krzepnie w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, i trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze powodu na ilość żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie uzyskuje się setki gatunków ropy naftowej o najnowszych właściwościach, jednak cztery z nich są zdecydowanie najprostsze na rynkach finansowych: WTI (West Texas Intermediate, znana podobnie jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i budowy siarki na pokładzie 0,24% – stanowi obecne ropa znacznie doskonałej jakości, z której zdobywa się najznaczniejszą liczbę benzyn oraz oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych danych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która pompowana jest do naszych rafinerii z rosyjskich gazociągów, biorących się od zachodniej Syberii do Uralu. Istnieje obecne ropa niższej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody oraz zanieczyszczeń.

ORB tworzy z serii średnią ważoną cen ropy oferowanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Jednym z najtańszych zabiegów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów ekonomicznych jest kupno jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o jakich dobrze możesz przeczytać tutaj), których cenę śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Dużo silną zaletą inwestowania w ETF-y z prezentacją na plac ropy naftowej jest właściwie nieograniczona płynność, gdyż są one spisywane na najzdrowszych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy wykorzystać z dźwigni finansowej, co zezwala na wybór mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów jest droga zarabiania tylko na wzrostach (chyba, że będziemy zmieniać swoją popularność ze stałych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to przecież będzie wymagać ogromniejszego zaangażowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są dostępne na Giełdzie Papierów Bogatych w Warszawie (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y świadczone przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Ważna jednak skorzystać z ostatniego, co świadczą rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo naszych domów maklerskich – dobrą ofertą pochwalić się że Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w którym otrzymamy dojazd do samego z największych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i opcje na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można także wykorzystać kontrakty terminowe oraz opcje na czarne złoto. Niestety stanowi obecne dodatkowy instrument, którego nie znajdziemy na Giełdzie Papierów Bogatych w Warszawie, choćbyśmy bardzo pożądali je znaleźć. Na szczęście giełda zatem nie tylko Warszawa (aż chciałoby się rzec, że przede wszystkim nie Warszawa), a opcje oraz kontrakty futures na ropę naftową można wziąć na własnych giełdach, i za pośrednictwem naszych domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z prezentacją na ropę naftową
W ropę naftową (lub bądź w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w czarne złoto. Aby uzyskać certyfikaty na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w kolekcji Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych funkcjonujących na krajowym rynku, jednak ważna je pozwalać wyłącznie za pośrednictwem giełdy. Należy jednak pamiętać, że lokaty w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą wartością za zarządzanie niż lokaty w ETF-y, a poza podnoszą one przed inwestorem o wiele wyższe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze jedynym sposobem inwestowania w ropę naftową są bardzo częste i również proste w postępowaniu kontrakty CFD (Contract for Difference, o jakich dobrze możesz przeczytać w punkcie poświęconym CFD), których ceną pierwszą jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje właściwie wszystek broker Forex. Pewno stanowi obecne najpopularniejsza, najbliższa i jedyna z najtańszych pod względem prowizji i spreadów form grze na ropie naftowej.

Zaletą takiego rozwiązania są też bardzo delikatne wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na krajowym rynku nawet 1:33). W układy CFD na czarne złoto można inwestować z taką tąż łatwością kiedy w waluty, kontrakty na prace, czy metale szlachetne. Warto jednak chorować na pomocy, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej oraz płynność realizacji zadań są bardzo zróżnicowane, zaś w kontaktu z tym przed przystąpieniem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (dużo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest drogim sprzętem do czystej grze w złym czy średnim terminie, tylko z gwarancją nie do wieloletniego lokowania swojego pieniądza.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz dużo podkręcane normy zdrowe i jeszcze to szersze progi dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (oraz pełnego innego, co podgrzewa atmosferę i czym oddychamy w większych miastach), a i postęp na rynku samochodów elektrycznych a (w mojej opinii) zbliżająca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temu pracowniki martwili się, że ropa się skończy oraz będzie problem, i tymczasem przejawia się, że ropa nigdy się nie kończy, jednakże jej czas jak wysoce. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to pewnie spekulacyjna przesada, to natomiast kierunek kroku jest dokładny z tym, co pragnie ten sektor może dodatkowo w niniejszym półwieczu. Bolesny koniec.

To skutek tego punktu, ale dopiero początek Twojej przygody z sektorami walutowymi. Przed Tobą długa droga, ale dobrze znamy, jak Ciż ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy forma, aby sprawdzić zdobytą umiejętność w realizacji.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments